«Զենքի շրջանառության կարգավորման մասին» օրենքում փոփոխությունների հիմնական նպատակը Հայաuտանի Հանրապետությունում քաղաքացիական, ծառայողական, ինչպեu նաեւ մարտական հրաձգային ձեռքի զենքի, մարտական եւ նետողական uառը զենքի շրջանառության եւ արտադրության կապակցությամբ ծագող հարաբերություններն են, որոնք ուղղված են քաղաքացու ինքնապաշտպանության իրավունքի օրենսդրական կարգավորմանը՝ պատշաճ պաշտպանական միջոցների հասանելիության միջոցով, սեփականության իրավունքի, ինչպես նաեւ ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց կողմից քաղաքացիական զենքի օգտագործման պայմանների իրավական կարգավորմամբ: Այս մասին ասել է պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանը՝ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 5-ի նիստում:
Նիստի ընթացքում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ԱԺ պատգամավորներ Վիլեն Գաբրիելյանի, Անդրանիկ Քոչարյանի եւ Արմեն Խաչատրյանի հեղինակած «Զենքի շրջանառության կարգավորման մասին» օրենքի նախագիծը՝ կից փաթեթով:
Օրենսդրական փաթեթի համահեղինակ Անդրանիկ Քոչարյանը հայտնել է, որ փաթեթի մշակումը սկսվել է ամիսներ առաջ, եւ առայսօր այն գտնվել է լրամշակման փուլում: Այդ ընթացքում ուսումնասիրվել է նաեւ մոտ երկու տասնյակ երկրների փորձը:
Առաջարկվող օրենդրական փոփոխությունները պետք է կանոնակարգեն եղած իրավահարաբերությունները քաղաքացիական զենքի շրջանառության ոլորտում, որոնք մինչ այս պահը պատշաճ կարգավորված չեն կամ հակասական են, պետք է կարգավորեն եւ ներդնեն նոր իրավահարաբերություններ, ինչպես նաեւ նպաստեն տնտեսության եւ սպորտի զարգացման, հնարավոր կոռուպցիոն ռիսկերի հաղթահարման, անօրինական զենքի քանակի նվազեցման եւ ստվերային շրջանառությունից աստիճանաբար դուրս բերմանը: Գործող «Զենքի մասին» ՀՀ օրենքն ընդունվել է 1998 թ. եւ ընդունումից ի վեր, բացի որոշակի պետական մարմիններին ծառայողական զենք ձեռք բերելու արտոնություն տրամադրելուց, երբեւիցե բովանդակային փոփոխության չի ենթարկվել: Գործող օրենքը, փաստացի, կրկնօրինակում է ԽՍՀՄ օրենսդրության հիմնական դրույթները, որով կարգավորում էր զենքի շրջանառությունը:
Ըստ նախագծի հիմնավորման՝ Հայաստանում վերջին տարիներին հրազենով կատարված հանցագործությունների մեծամասնությունն արվում է անօրինական հրազենից, իսկ օրինական հրազենից կատարվող հանցագործությունների թիվը տասնապատիկ անգամներով ցածր է: 2017-2021 թթ.  օրինական զենքով տեղի է ունեցել 22 հանցագործություն, տարեկան միջինում՝ 4 դեպք, իսկ անօրինական զենքից կատարվել է 296 դեպք, տարեկան միջինում՝ 59 դեպք:
Փաթեթի ընդունմամբ ակնկալվում է կարգավորել զենքի եւ ռազմամթերքի շրջանառությունը, նպաստել որսորդության, սիրողական եւ սպորտային հրաձգության, ինչպես նաեւ ռազմամարզության զարգացմանը, ներդնել զենքի հետ վարվելու մշակույթ, որն ուղղված կլինի քաղաքացիների ինքնապաշտպանությանն ու մարտունակության բարձրացմանը:
«Արդյո՞ք ազատականացվելու է ատրճանակ ձեռք բերելը»,-հետաքրքրվել է պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը, ինչին ի պատասխան Վիլեն Գաբրիելյանը պարզաբանել է, որ ատրճանակ ձեռք բերելու ազատականացում այս նախաձեռնությամբ ընդհանրապես չի նախատեսվում: Նշվել է, որ ատրճանակ ձեռք բերել կկարողանան թոշակի անցած այն անձինք, որոնք 20 տարի աշխատել են ուժային կառույցների միջին եւ բարձր սպայական օղակներում:
«Մեր առաջարկած նախագծով զենքի թույլտվություն տրամադրելու կարգը մենք եղածից խստացնում ենք: Հիմա շատ ավելի ազատական է, իսկ մենք նախագծով ակնկալում ենք, որ պետք է զենքի նկատմամբ պատասխանատվություն ձեւավորել մեր հասարակության մեջ»,- ընդգծել է Վիլեն Գաբրիելյանը:
Հարակից զեկույցում ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը ներկայացրել է Կառավարության առաջարկները, որոնք նպատակ ունեն առավել հստակեցնել եւ բարելավել օրենսդրական փաթեթը:
Օրենսդրական փաթեթը հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ կառաջարկվի ընդգրկել ԱԺ հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում:

Основной целью внесения изменений в закон “О регулировании оборота оружия” являются отношения, возникающие в связи с оборотом и производством гражданского, служебного, а также боевого огнестрельного и метательного оружия в РА, которые направлены на законодательное регулирование права гражданина на самооборону путем доступа к соответствующим средствам защиты, с правовым регулированием прав собственности, а также условий применения гражданского оружия физическими и юридическими лицами. Об этом заявил депутат В.Габриелян 5 сентября на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности.
В ходе заседания обсужден в первом чтении проект вышеуказанного закона в авторстве депутатов В.Габриеляна, А.Кочаряна и А.Хачатряна с приложенным пакетом.
Соавтор А.Кочарян сообщил, что разработка документа началась несколько месяцев назад, и сейчас он находится на стадии доработки. За это время также был изучен опыт почти двух десятков стран.
Предлагаемые законодательные поправки должны урегулировать существующие правоотношения в сфере обращения гражданского оружия, которые до сих пор должным образом не урегулированы или являются спорными, ввести новые правоотношения, а также содействовать развитию экономики и спорта, преодолению возможных коррупционных рисков, сокращению количества нелегального оружия и постепенный вывод его из теневого оборота. Действующий закон РА “Об оружии” был принят в 1998 г., и с момента его принятия, кроме предоставления некоторым государственным органам права на приобретение табельного оружия, ни разу не претерпевал существенных изменений. Действующий закон, по сути, дублирует основные положения законодательства СССР, регулирующего оборот оружия.
Согласно обоснованию проекта, большинство преступлений с применением огнестрельного оружия в Армении в последние годы совершаются с использованием незаконного огнестрельного оружия, а число преступлений, совершаемых с использованием легального огнестрельного оружия, в десять раз меньше. В 2017-2021 гг. легальным оружием совершено 22 преступления, в среднем 4 случая в год, а с незаконным оружием - 296 преступлений, в среднем 59 случаев в год.
С принятием пакета предполагается урегулировать оборот оружия и боеприпасов, способствовать развитию охотничьей, любительской и спортивной стрельбы, а также военной подготовки, внедрить культуру обращения с оружием, которая будет направлена на самооборону и повышение боеспособности граждан.
В ответ на вопрос депутата В.Алексаняна о либерализации покупки револьвера, В.Габриелян пояснил, что данная инициатива не направлена ​​на либерализацию данной покупки. Отмечено, что приобрести револьвер смогут пенсионеры, проработавшие 20 лет в средних и высших офицерских чинах силовых структур.
“Предлагаемым нами проектом мы делаем процедуру выдачи разрешений на оружие более жесткой, чем существующая. Сейчас она гораздо более либеральная, и мы ожидаем, что с принятием документа в нашем обществе должна сформироваться ответственность за оружие", - подчеркнул В.Габриелян.
В содокладе заместитель начальника Полиции РА А.Фиданян представил предложения правительства, направленные на уточнение и совершенствование законодательного пакета.
С положительным заключением комиссии законопроект будет предложен для включения в проект повестки дня очередных заседаний НС.